Uniwersalny cennik zdjęć produktowych…

Uniwersalna cena nie istnieje, do jej ustalenia potrzebujemy konkretnych wytycznych i informacji, Nie wszystkie produkty są takie same, a tym samym nie każdy packshot będzie równie łatwy do wykonania.Ustalanie ceny jest procesem złożonym, zważywszy na unikatowy charakter każdego zlecenia. Jakość i cena zdjęć idą w parze z czasem spędzonym na przygotowaniu finalnego produktu.

Niebieski cennik usług fotografii produktowej umieszczony na marmurowej podstawce i pomarańczowym tle

Różnorodność wycen zdjęć produktowych

Co ma wpływa na wycenę?

1. Cechy produktu

Produkty odbijające otoczenie, takie jak szkło czy powierzchnie chromowane, wymagają wiedzy technicznej i specjalistycznego oświetlenia, aby uniknąć niechcianych odblasków i refleksów co przekłada się na kosztorys sesji

Zestawienie różnych tekstur, błyszczący metalowy kran, butelka szklanych perfum, tkanina i jej struktura
Kolaż zdjęciowy pierścionka zaręczynowego, stacji fotowoltaicznej z kamerami i nowoczesnego krzesła

2. Rozmiar produktu

Zarówno ekstremalnie małe, jak i duże przedmioty generują specyficzne wyzwania. Na przykład, precyzyjne fotografowanie drobnej biżuterii jak pierścionek wymaga zastosowania techniki focus stacking (polega na połączeniu od kilku do kilkunastu zdjęć wykonanych z różną głębią ostrości, w celu uzyskania finalnego obrazu o ostrości na całej jego powierzchni.)

3. Ilość zdjęć ma znaczenie

W branży fotografii reklamowej, ilość zamówionych zdjęć odgrywa kluczową rolę. Przy większych zamówieniach jesteśmy w stanie zaoferować korzystniejsze ceny jednostkowe za zdjęcia, przekładając się to na znaczące obniżki w skali całego projektu.

Biorąc pod uwagę efektywność, produkcja większej ilości zdjęć jednocześnie pozwala na optymalne wykorzystanie naszych zasobów. Otwiera to drzwi do wprowadzenia bardziej zautomatyzowanych procesów, maksymalizując efektywność workflow i zwiększając spójność w realizacji zlecenia.

Czynności takie jak precyzyjne ustawienie i dopasowanie oświetlenia, przygotowanie rekwizytów, są czasochłonne, jednak stanowią nieodłączny element każdej sesji fotograficznej. Dlatego, niezależnie od tego, czy wykonujemy jedno zdjęcie, czy setki, każda sesja jest dla nas równie ważna i angażująca. Właśnie dlatego warto rozważyć zamówienie większej ilości zdjęć, co przekłada się na korzyści dla naszych klientów.

Różnorodna kolekcja gogli narciarskich i snowboardowych z lustrzanymi i kolorowymi szkłami
Przykład dużej rozdzielczości zdjęcia i szczegółowości detalu na przykładzie crash padów do motocykli sportowych prezentujące wytrzymałość i nowoczesny design

4. Rozdzielczość:

W obrazach o niskiej rozdzielczości nie zauważymy drobnych detali, jak na przykład pyłków, które są wyraźnie widoczne na zdjęciach o wysokiej rozdzielczości. Precyzja, jaką wymaga poprawa tych drobnych elementów, wydłuża czas retuszu, co konsekwentnie wpływa na ostateczną cenę usługi.

5. Retusz

Każdy stopień złożoności retuszu wymaga więcej czasu. Im bardziej skomplikowane zadanie, tym więcej godzin pracy będzie wymagało, co bezpośrednio wpływa na cenę.
Podstawowy: Usuwanie pyłu i plam, Korekta kolorów, Szparowanie, kadrowanie, wyostrzanie
Zaawansowany: Korekty kształtu, Wygładzanie powierzchni produktu z zachowaniem faktury, Eliminowanie wszelkich defektów i nieregularności produktu, Regulacja zbieżności linii perspektywicznych, focus stackin (ujęć do uzyskania pełnej ostrości) itd.

przykład retuszu, poprawienie kształtu legowiska dla psa z miękkim wyściełaniem i podwyższonymi bokami na białym tle
Kreatywna prezentacja trzech butelek wina z egzotycznymi liśćmi na czerwonym tle w studio fotograficznym

6. Zdjęcia Aranżowane – scenografia, akcesoria, rekwizyty.​

W przypadku kreacyjnych sesji, zakup dodatkowych akcesoriów czy rekwizytów jest często konieczny. Świeże kwiaty, owoce, elementy scenografii z różnorodnych materiałów – wszystko to wymaga dodatkowego czasu i zaangażowania ze strony fotografa. Te aspekty, integralne dla idealnej aranżacji, stanowią dodatkowy, płatny element procesu przygotowania profesjonalnej sesji zdjęciowej.

Specjalne potrzeby i preferencje:

Dodatkowe czynności takie jak montaż/demontaż, usuwanie etykiet, czyszczenie, polerowanie, układanie oraz prasowanie.

7. Modele i modelki:​

Angażowanie modeli i modelek do sesji fotograficznej, wraz z podpisaniem umowy regulującej prawa do wykorzystania wizerunku. Jeśli klient zdecyduje się na ich rozszerzenie, do kosztów mogą zostać wliczone usługi fryzjerskie, makijażystów oraz innych specjalistów z branży beauty. Są to profesjonaliści, którzy poprawiają i uwydatniają wizerunek modeli i przyczyniają się do zwiększenia wartości końcowego produktu.